Üzerime Kayıtlı Kredi Kartı Var mı Nasıl Öğrenebilirim?

Üzerime Kayıtlı Kredi Kartı Var mı Nasıl Öğrenebilirim?

Üzerinize kayıtlı kredi kartı olup olmadığını öğrenmek için tüm bankaları arayarak bu şekilde sorgulama yapmaya gerek yoktur. Bilmediğiniz kredi kartlarını bazı yöntemlere dikkat ederek çok rahat bir şekilde sorgulamaya başlayabilirsiniz.

Günümüzde kimlik bilgileriyle yaptığımız pek çok işlem bulunuyor. Bu kimlik bilgilerinin yer aldığı fotokopileri pek çok yere verebiliyoruz. Bu fotokopileri kaybetme durumunda ise işin rengi biraz daha değişiyor. Zira bunların kötü niyetli kişilerin eline geçebilme ihtimali her zaman bulunuyor. Kendisinden habersiz şekilde adına şirket kurulan pek çok kişinin haberini duyduğumuz zamanlarda yaşıyoruz. Bir ihtimal bu kişilerin yerine alışverişler olurken, isimlerine yeni hat açılabiliyor.

Başka Birinin Adına Nasıl Kredi Kartı Çıkartılabilir?

Bir başka kişinin adına kredi kartı çıkartma için pek çok sebep vardır. Kimlik yerine kullanabileceğiniz bazı belgeler vardır. Pasaport, ehliyet gibi belgeler bunlar arasında yer alır. Dolayısıyla bu belgelerin veya kimliğinizin kaybedilmesi halinde, eğer kimlik bilgileriniz bir başkasının elindeyse bu kişiler sizin adınız üzerinden kredi kartı çıkarabilir. Genel olarak kredi kartları banka şubeleri üzerinden çıkartılıyor. Bankalarda bu konudan görevli yetkililer kişinin kimliğini görmeden formun doldurulmasına izin vermez. Ancak gezici olarak tabir ettiğimiz kredi dağıtan kişiler bu konuda kartı satmak amacında olduğu için bu tarz durumlar ortaya çıkabiliyor. Yetkilileri yanıltan konular üzerine başka kişilerin sizin adınıza kredi kartı alabilmesi mümkün olabilir.

Adıma Kayıtlı Olan Kredi Kartı Sorgulama

Daha önceki zamanlarda adınıza açılan kredi kartını sorgulama için herhangi bir yer bulunmuyordu. Bu sorundan dolayı adına açılmış olan kredi kartını sorgulamak isteyen kişiler tek tek bankaları aramak zorunda kalıyordu. Tabi bu yapılan sorgulamalar her zaman doğru bir sonuca ulaştırmıyordu. Günümüzde Kredi Kayıt Bürosu üzerinden bu sorunun çözüldüğünü bildirmek gerekiyor.

Kredi Kayıt Bürosu tüm bankaların birlikte ortaklaşa geliştirdiği bir kuruluştur. Bu kuruluş sayesinde bankalar, kimlerin kart sahibi olduğunu, kişilerin kredi borçlarını, borçlarını disiplinli bir şekilde ödeyip ödemediğini veya kredi sicilini gibi pek çok durumu öğrenebiliyor. Şuanda tüm bankalar bu sistemi aktif bir şekilde kullanıyor.

Bunun yanında vatandaşlarında bu tarz bir hakkının olduğunu belirtmek gerekiyor. KKB resmi sitesi üzerinden sisteme üye olmanız gerekiyor. Eğer özel koşullara sahip değilseniz bu sisteme üye olmanız mümkün değildir. KKB sitesine üye olduktan hemen sonra, adınıza herhangi bir kredi kartının açılıp açılmadığını çok rahat bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Son zamanlarda Merkez Bankasınında bu tarz talepler aldığını belirtmek gerekiyor. Pek çok vatandaş merkez bankası üzerinden adıma kayıtlı kredi kartı var mı gibi soruları sorabiliyor. Bu konuda Merkez Bankasının bu tarz bir uygulamasının olmadığını söylemek gerekiyor. Yani bu adres üzerinden adınıza ne kadar kredi kartı açıldığını öğrenemezsiniz. Bunun için en sağlıklı yol KKB resmi sitesini kullanmaktır.

Yorum yapın