Risksiz Menkul Kıymetler

Risksiz Menkul Kıymetler

Yatırım yapmaya sıcak bakan pek çok insanın risk konusu kafasını karıştırmaktadır. Zira pek çok kesim bu alanda risksiz bir tercih yapmak ister. Aslında bu amacınızı da gerçeğe dönüştürmenizi sağlayacak yollar vardır. Menkul kıymetler üzerinden tam da düşündüğünüz gibi sabit getirili risksiz yatırımlar yapmaya başlayabilirsiniz. Bu şekilde sabit bir gelire ulaşacağınızdan dolayı uzun zaman boyunca rahat etmiş olacaksınız. Bu yazımızda sabit gelir sağlamakta olan menkul kıymetlerin ve bunların yatırımcılara göre sağlamış olduğu avantajlardan bahsetmeye çalışacağız. Şimdi uzun vadeli gelir elde etmenizi sağlayan, sabit getirili olan menkul kıymetlerin hangileri olduğunu inceleyelim.

Hazine Bonoları

Hazine bonosu risksiz yatırım araçları arasındadır. Bu nedenle hazine bonoları aslında sabit getiriye sahip olan araçlar arasında sayılabilir. Adı üzerinde olan bu araçlar hazine tarafından piyasaya sürülürken devletin garantisi altında bulunmaktadır. Bu nedenle yatırımcılar için tamamen risksiz bir yatırım aracı olduğunu belirtmek gerekir. Aslında ilk olarak bu hazine bonolarının çıkarılmasının bir amacı vardır. Devlet kısa süreli ödemek durumunda olduğu borçlar yüzünden bu tarz bir aracı seçmiştir. 1 yıl olarak süresi bulunan hazine bonoları bu sürenin sonunda bitmek ve düzenlenmek zorundadır. Aslında bu yatırım aracının en çok tercih edilmesinin nedeni tamda yatırımcıların istediği üzere yüksek bir kazanç getirmesidir. Bunun yanında uzun vadeli olduğundan dolayı bu şekilde düşündüğümüzde oldukça iyi bir kazanç seçeneği olarak karşımıza çıkacaktır.

Repo

Repo seçeneği ise kısa vadeli olarak kazanmak isteyen kişilerin yönelmesi gereken yatırım araçlarından biri olarak ön plana çıkar. Özellikle günümüzde yatırım araçları arasında en popüler türlerden biri olarak görülmektedir. Daha çok ilk kullanımına yabancı firmaların ön ayak olduğu bir sistem olarak şuanda sıklıkla tercih edilmektedir. Son derece güvenli bir yapısı olduğundan dolayı yatırımcılar için oldukça avantajlı bir seçenek olarak karşımıza çıkar. Bunun yanında diğer avantajlarından biride düşük bütçeye sahip kişiler içinde kazanç sağlamasıdır. Faizler bakımından getirisinde bazı değişimler yaşanması normaldir.

Devlet Tahvilleri

Devletin piyasa için borçlanmak koşuluyla çıkarmış olduğu devlet tahvilleri günümüzde yatırımcıların dikkatini çeken diğer yatırım araçlarından biri durumundadır. Özellikle sabit bir gelir hayali olan kişilerin tamda aradığı cinsten bir yatırım aracı olarak ön plana çıkar. Tabi bu yatırım aracından tam olarak gelir elde etmeye başlayabilmek için öncelikle 1 yıllık bir sürenin geçmesi gerekir. Ülkemizde yer alan bankalar ise bu tahvilleri kullanmaya devam etmektedir. Çünkü aktif olarak sürekli olarak sabit bir gelir sunmaktadırlar.

Özel Sektör Tahvilleri

Aslında özel sektör tahvillerinin piyasaya çıkarılma amacı daha çok bankalara ve şirketlere destek sağlamak amacıyladır. Bunların süreside yine aynı şekilde uzun olarak belirlenmiş 1 yıllık sürenin sonunda kazanç sağlaması planlanmıştır. Bu yatırım aracının diğerlerinden farkı ise devlet garantisi altında bulunmamasıdır.

Yorum yapın