Otomatik BES’te 1.000 TL Devlet Katkısı

Otomatik BES’te 1.000 TL Devlet Katkısı

Otomatik BES’te 1.000 TL Devlet Katkısı

Otomatik Bireysel Emeklilik Nedir?

Bireysel emeklilik sistemi gönüllü katılım esasına dayanan, devletin çalışanlara sağladığı mevcut emeklilik sisteminin yerini almayan ancak onu destekleyen ve insanların emeklilik döneminde bugünkü refah seviyelerini sürdürebilmelerini hedefleyen bir tasarruf sistemidir.
Ancak nedendir bilinmez ülkemizde tasarruf etme alışanklığı yerleşmiş bir alışkanlık değildir. Belki bunda güç geçim koşullarının etkisi çok fazladır. Bu yüzden katılımlar beklenen seviyelere ulaşmayınca ve birikimlerin yönlendirildiği emeklilik fonlarının büyüklüğü gelişmiş ülkeler seviyesine çıkmayınca 2013 yılında devlet bir hamle yapma gereğini duydu.
Katılımcıların ödedikleri katkı paylarına devletin de yüzde 25 oranında katılması, bireysel emeklilik sisteminin iyileştirilmesi yönünde ilk büyük hamledir. Bu hamle ile gerçekten de katılımcı sayısında ve emeklilik fonlarında toplanan birikimlerde büyük bir artış sağlanmıştır.
Ancak bu gelişmenin bir olumsuz yönü olmuştur. Sistem bir bireyles emeklilik sistemi olmasına rağmen sistem kısa zamanda tamamen bir tasarruf sistemi haline gelmiştir.
Bu gelişme üzerine devlet bireysel emeklilik sisteminde ikinci bir hamle gerçekleştirmiştir. Bu da Yıllık Gelir Sigortası uygulamasıdır. Bu uygulama ile bireysel emeklilik sistemi yeniden asıl hedefine döndürülmek istenmiştir. 2015 yılı Nisan ayında Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı tarafından Yıllık Gelir Sigortaları Yönetmeliği çıkarılmıştır. Bu yönetmelik ile katılımcıların bireysel emeklilik sisteminde biriktirdikleri veya diğer kaynaklardan elde ettikleri birikimleri ile ömür boyu veya belli bir süre için düzenli ödeme alabilmelerine imkan sağlanmıştır.
Bir önceki sistemde katılımcılar, on yıllık katkı payı ödeme sürelerini tamamladıkları ve ellialtı yaşlarını doldurdukları takdirde emeklilik hakkını elde etmektedir. Ancak bu hakkı elde ettiklerinde ömür boyu maaş alma seçenekleri yoktur. Yeni sigorta sistemi ile katılımcılar, sigorta yaptırdıkları takdirde ömür boyu maaş alma hakkını kazanmış olmaktadır. Bu düzenleme ile bireysel emeklilik sistemi bir kere daha rayına oturulmuş olmaktadır.
Şimdi Başbakanlık Hazine Müsteşarlığıtarafından son bir düzenleme daha yapılmış ve gönüllük esasına dayalı bireysel emeklilik sistemi zorunlu hale getirilmiştir. Bu yeni uygulama ile birlikte 45 yaşın altında, çalışan bütün memur ve işçilere, bireysel emeklilik sistemi zorunlu olmuştur. Aslında sisteme giriş zorunlu olmuştur ama belli koşullarda katılımcıların sistemden çıkma hakkı bulunduğu için, bu yeni uygulamaya tam bir zorunlu emeklilik sistemi demek doğru olmaz.

1.000 TL Devlet Katkısı Nasıl Ödenecek?

Otomatik bireysel emeklilik sisteminin uygulanmasına 1 Ocak 2017 tarihinde başlanacak. Otomatik katılımda işverenlerin bir katkısı söz konusu değil. İsterlerse çalışanlarda bir teşvik unsuru olması açısından önünde bir engel yok. Çalışanlardan maaşlarının yüzde 3’ü oranından katkı payı kesilecek, ancak isteyenler sistemden en erken iki ay sonra ayrılabilecek. Ancak istemin kabul görmesi, uygulamanın yaygınlaşması ve sistemden çıkışların bir nebze önüne geçilmesi amacı ile devlet katılımcılara 1.000 TL katkı sağlayacak.
Otomatik katılımı teşvik için yapılan böyle bir uygulama dünyanın hiçbir ülkesinde yok. Üstelik bu ödeme, yapılacak katkı payı ödemelerinin yüzde 25’i kadar ödenen devlet katkı paylarına ilave bir imkandır. Bu imkandan yararlanmak için iki ay katkı payı ödemek ve sistemden çıkmamış olmak gerekiyor.
Her ay 50 TL katkı payı ödeyen bir çalışan bir yılın sonunda 600 TL biriktirmiş olacak. Buna devlet toplam 150 katkı payı vermiş olacak. Bir de üezirne 1.000 TL bir seferlik ödeme yapacak. Kısaca 600 TL tasarruf karşılığında çalışanlar, 1.750 TL birikim yapmış olacak.
Ancak elbete yasaya göre devlet katkılarını hak etmenin belli süreleri ve koşulları bulunmaktadır. Bu yeni otomatik katılım uygulaması ile birlikte Bireysel Emeklilik Sistemi’ne 13 milyon civarında çalışanın katılması beklenmektedir.

Otomatik BES’te 1.000 TL Devlet Katkısı” üzerine 3 yorum

 1. 1.) Kamu çalışanlarının anlaşmalı oldukları banka değiştiği zaman bireysel emekliliğin ilk açıldığı bankadan (emeklilik şirketi) taşınması gereklimidir? Aynı bankada devam edilebilir mi? Veya memurlar kendileri anlaşmalı oıldukları banka dışında bir değişiklik yoluna gidebilirler mi?
  2.) Bonus olarak verilen 1000 lira göz önüne alındığında, bu 1000 liralık bonusun hakedilme şartları %25 devlet katkısı ile aynı mıdır? Örneğin sistemden 6 sene sonra çıkıldığında (1000 lira ve getirisinin) %35’i mi alınacak?

  • Merhaba Yavuz Bey..
   Öncelikle son sorunuzdan başlayacak olursak;
   Sizin deyiminizle Devletin bonus olarak cayma süresi içerisinde sistemden ayrılmayanlara verdiği 1.000₺, tıpkı sizin sözünü ettiğiniz gibi yüzde 25’lik devlet katkısının ödenme şartları doğrultusunda hak sahiplerine ödenecektir. Yani kişinin sistemde kaldığı süreye göre oranlanarak hak edilen miktar hesaplanacaktır.
   İlk sorunuza gelecek olursak;
   Kamu çalışanlarının anlaşmalı oldukları banka değiştiği zaman bireysel emekliliğin ilk açıldığı bankadan (emeklilik şirketi) taşınması gerekmez. Aynı emeklilik şirketi ile devam edilebilir. Hatta bu konuda bankaların, “emekliliğinizi taşırsanız daha çok promosyon verebiliriz” gibi vaatlerde bulunmaları ya da kişi veya kurumlara emeklilik hesabının taşınması için her hangi bir menfaat sağlaması yasaktır.
   Memurların kendilerinin, kurumlarının anlaşmalı olduğu banka dışında bir emeklilik şirketiyle anlaşma yapmaları ise mümkün değildir. Zira, zorunlu bireysel emeklilikte, emeklilik sözleşmelerini çalışanlar değil işverenler yapmak zorundadırlar. Çalışanların yalnızca katkı tutarlarının değerlendirileceği fon türlerini (faizli-faizsiz vb.) seçme imkanları vardır. Ancak çalışanların bireysel olarak şirket seçme ve sözleşme yapma hak ve imkanları yoktur.

Yorum yapın