Kredi Ödemelerinde Gecikme Olursa Ne Olur?

Kredi Ödemelerinde Gecikme Olursa Ne Olur?

Bazen kredi alan kullanıcılar, ödeme planında bazı yanlış kararlar alabilir. Bu durumda gelir ve gider dengesi arasında bir problem olduğundan dolayı, kredi ödemelerinde önemli aksamalar gelişebilir. Bazen aylık ödemelerde sorun yaşanırken, bazen de bu durumlar oldukça ciddi bir şekilde ilerleyebilir. Kredi ödemelerinde oluşan gecikmeler için, bankaların tümünün belirlemiş olduğu bazı sistem vardır. Bunlara uygun olarak sisteme göre belirlenmiş olan maddelerin uygulanması sağlanır. Belirli bir zaman aralığına dikkat edilmezse ve ödeme konusundaki disiplinsizlik halen devam ederse, banka nezdinde pek çok problem ortaya çıkabilir.

Kredi Ödemesinde Aksaklık Yaşanırsa Ne Olur?

Kredi ödemelerinin belirlenen tarihlerde değil, ilerleyen tarihlerde ödenmesi söz konusu oluyorsa o zaman banka tarafından kredi aldığınız sırada belirlenmiş olan gecikme faizi uygulanmaya başlanır. Gecikme faizi denilen tutar ise, faizin yüzde 30’undan daha fazladır. Örneğin aylık olarak yüzde 1’lik faizli kredi kullanıyorsanız ve bu ay kredi ödemelerinde bir gecikme olmuşsa, o zaman ödeme yapmanız gereken tutara %1.30 oranında faiz eklenmiş olacaktır. Yani hem kredinin asıl faiz tutarı, hemde gecikme faizi toplanarak %2.30 oranındaki bir tutarı ödemek durumunda olursunuz. Kredi ödemelerinde herhangi bir aksaklık olursa, bankalar bu durumu pek çok defa müşterilere iletir. Aylık yapılması planlanan ödemelerin gecikmesi durumunda, telefon veya mail gibi yöntemler üzerinden ulaşım sağlanır. Eğer müşteri tarafından ödemenin bir kısmı yapılmışsa, o zaman bu durum banka tarafından yinede gecikme olarak algılanacaktır. Yapılmış olan bu gecikme doğrudan Kredi Kayıt Bürosuna gönderilmiş olur. Kredi kayıt bürosuna gönderilmiş olan durumlarında doğrudan kredi notuna etkisinin olduğunu unutmamalısınız. Eğer kredi ödemeleri iki ay üst üste gecikirse, bu durum kredi notunuza olumsuz olarak etki edecektir. Kredi notunuzun düşmesini istemiyorsanız, iki ay üst üste olarak ödemeyi aksatmamalısınız.

Aynı zamanda kredi ödemelerinde yaşanan aksaklıklardan sonra, bankaya bazı haklarında doğduğunu belirtmek gerekiyor. Bankalar iki ay üst üste kredi ödemesini yapmamış olan kişilerin, kredisini tamamen iptal edebilir. Bunun yanında daha korkutucu olanı ise, banka tarafından bu tutarın tamamının müşteriden alınması olacaktır. Yasalar bankalara bu tarz bir hak tanırken, bankalar bu durumu yaşayan kişiler için genel olarak takip sürecini başlatmayı seçiyor.

Kredi Notuna Etki Eder

Kredi hizmetinden sık bir şekilde yararlanmayı düşünen kişiler için, en önemli durumlardan biri kredi notu olarak ön plana çıkıyor. Özellikle kredi ödemeleri geciktiğinde kişilerin korkulu rüyaları bu alanda gerçeğe dönüşüyor. Ödemelerde sürekli aksaklık ortaya çıkaran kişilerin kredi notuna bu durum olumsuz olarak yansıyor. Aynı zamanda kredi kullanan kişinin siciline de bu durum yansıtılmış oluyor. Yani ilerleyen zamanlarda yeniden kredi kullanmak isteyen bir kişi, bu konuda oldukça zorluk yaşayabilir. Bu nedenle kredi alınmadan önce aylık olarak ödenecek planlara doğru bir şekilde karar verilmesi öneriliyor.

Yorum yapın