Kredi Notu Ne Zaman Güncelleniyor?

Kredi Notu Ne Zaman Güncelleniyor?

Kredi notu, bankanın sağlamış olduğu hizmetlerden yararlanmak isteyen milyonlarca kişinin en çok önemsediği konuların başında geliyor. Özellikle daha kolay ve hızlı bir şekilde kredi almak isteyen kullanıcıların, eğer kredi notu yüksek bir durumdaysa bu amacı gerçeğe dönüşebiliyor. Bu alanda vatandaşların sıklıkla dile getirdikleri ve akıllarında soru işareti oluşturan konularda yok değil. Özellikle kredi notu ne zaman güncellenir, kredi notu ne zaman yenilenir gibi sorular, kredi çekmek isteyen vatandaşların gündeminden düşmüyor.

Kredi Notunun Güncellendiği Zaman

Genel olarak tüm vatandaşlar aylık zaman diliminde bu notun güncellendiğini düşünebilir. Ancak bu bakış açısı tamamen yanlıştır. Çünkü kredi notu, Kredi Kayıt Bürosunun bildirimleri sonrasında güncellenir. Finansal kuruluşların KKB’ye olan bildirimlerinin hemen sonrasında, kredi notunun güncellendiğini söylemek doğru olacaktır.

Örneğin; kredi kartı veya kredi gibi herhangi bir hizmet için ödeme yapıyorsunuz. Mevcut borç durumunuzda azalmalar görülürken, finansal kuruluşlara bu durum iletiliyor. Olumlu bir performans ortaya çıkardığınızda bir sonraki ay kredi notunuzda bu durumdan pozitif bir şekilde etkilenmiş olacaktır. Ancak bu durum ileride kredi notunuzun yükselme ihtimalini arttırır ancak bir sonraki ayda kredi notunun aynı puanda kaldığını görebilirsiniz. Uzun süre boyunca kullanıcı ödeme konusunda iyi bir performansa sahip olursa, bu durum artık kredi notu sorgulamaları sırasında da görülmeye başlanacaktır.

Kredi Notu Sorgulama İşlemi İçin Acele Etmemeli

Resmi olarak notu etkileyen bu veriler, bazen günlük olarak bazende aylık olarak güncelleniyor. Aynı şekilde eğer bu veriler finansal kuruluşlar ile paylaşılırsa, ortalama iki günlük sürenin içinde notu etkileyebildiğine dair duyumlarda bulunuyor. Genel olarak bazı yerlerde aylık zaman dilimine bağlı olarak güncelleme yapıldığı bilinse de, finansal kuruluşlar Kredi Kayıt Bürosuna bildirimde bulunmadan notlarda herhangi bir yenilik yapılmıyor. Sürekli bir ay içinde defalarca kez kredi notunu sorgulamada bulunmak yerine, 45 günde bir olmak üzere kredi notunu sorgulamanız daha sağlıklı olacaktır. Çünkü kredi notu sorgulama uygulaması ücretlidir. Her sorgulama başına belli bir ücret verildiğinden dolayı, sık sık bu sorgulamayı yamak mantıksız bir hareket olarak kabul ediliyor. Bunun yanında eğer notunuz şu anda yenilenmemiş olsa bile, yine ücret vermeniz gerektiğini bildirmek gerekiyor.

Sonuç olarak kredi notu aylık olarak güncellenir. Ancak finansal kuruluşlara bunun bildirimi daha sonra yapılır. Ama bu bildirimin ne zaman yapıldığı ise bilinmiyor. Yapmış oldukları bildirimler ise yaklaşık olarak 2 günlük sürenin içinde etki ediyor. Bu sebeple aylık olarak birkaç kez kredi notu sorgulama yapılması kesinlikle önerilmiyor. Bunun yerine en az 45 günde bir olmak üzere kredi notunuzun güncellenip güncellenmediğini kontrol etmeniz gerekir. Aynı zamanda ödemelere ek olarak kredi notunu yükseltmek adına farklı işlemler içinde çalışabilirsiniz. Bu işlemlerin de etkisini görmeye bir süre sonra başlayabilirsiniz.

Yorum yapın