Kredi Limiti Nasıl Arttırılır?

Kredi Limiti Nasıl Arttırılır?

Günümüzde vatandaşların pek çok işi yalnızca kredi kullanarak yönetebilmesi mümkün bir hale gelmiştir. Bu şekilde maddi sorunlara hızlı çözümler bulunurken, kişiler akıllarından geçen her türlü hayali yerine getirme şansı elde etmişlerdir. Kredi başvurunuz olumlu bulunsa dahi, bazen içinde bulunduğunuz durumlardan dolayı aklınızda yer eden kredi miktarına izin verilemeyebilir. Örneğin işlerinizi yoluna koymak veya hayalinizdeki arabayı alabilmek için 50 bin TL’ye ihtiyaç duyuyorken, banka sadece 20 bin TL oranında bir krediye izin verebilir. Bu tutarda aslında tamamen işinize yaramayacak bir para olacaktır. Aslında bu zorlu durumu bitirebilmek içinde yapabileceğiniz bazı yöntemler bulunuyor. Bu yazımızda kullanıcıların bu tarz durumlarda sorguladığı kredi limiti nasıl arttırılır sorusuna cevap bulmaya çalışacağız. İşte günümüzde bu durumdan kurtulabilmek için denemeniz gereken yöntemler:

İlk Sebep Kredi Notu Oluyor

Düşük kredi limiti aldığınızda aklınıza bunun sebebini ilk olarak kredi notu olarak getirebilirsiniz. Zira yalnızca 1500 ve üstü olan krediler için iyi bir kredinin verilmesi mümkün olacaktır. Eğer kredi sicilinde herhangi bir problem gözükmüyorsa o zaman rahat bir şekilde kredi ihtiyacınızı gidermeye başlayabilirsiniz. Ama bu konuda bazı kişilerin durumu az riskli veya orta riskli olarak bulunabiliyor. Eğer orta riskli grubunda bulunuyorsanız, o zamanda kredi alabilirsiniz. Yalnız yukarıda belirttiğimiz gibi düşük limitli bir kredi alabilmeniz mümkün olacaktır.

Gelir ve Kredi Talebi Uyumsuzluğu

Kredi almak isteyen pek çok kişi gelir durumuna bakmadan yüksek kredi limiti isteyebiliyor.  Bunun hesabını doğru bir şekilde yapmadığınız takdirde, planladığınız kredi miktarını alabilmeniz haliyle mümkün olmayacaktır. Bunun hesabını en iyi şekilde yapabilmek için öncelikle aylık olarak belgelendirebileceğiniz gelirin yarısı, bu alandaki en üst taksit tutarını vermiş olacaktır. Örnek vermek gerekiyorsa eğer aylık olarak 2500 TL maaş alıyorsanız, buna göre ödeyebileceğiniz en yüksek miktardaki kredi tutarı aylık 1.250 TL olacaktır. Bu hesaba bakarak kredi talebinizin nasıl olması gerektiğini şekillendirmeye başlayabilirsiniz.

Vade Sayısını Arttırma

Yüksek vadeli kredi tutarını arttırmanız istediğiniz tutardaki krediyi alabilmenize neden olacaktır. Eğer 12 aylık vadeli olarak yüksek miktardaki kredi talep ederseniz, haliyle bu kabul edilmeyecektir. Ama 48 ay vadeli olarak bir kredi almak istediğinizde gelirinize de bakılarak bu konuda olumlu bir cevap alabilirsiniz. Tabi vade oranları arttıkça faizlerde artacağından dolayı geri ödemeyi daha fazla yapmış olacaksınız.

Teminat veya Kefil Gösterme

Bankanın verdiği kredi limiti sizin için uygun değilse ve şuanda işlerinizi yönetmek için yeterli gelmiyorsa, bu alanda deneyebileceğiniz bir yol daha vardır. Özellikle bu adımdan sonra yüksek tutarlarda kredi alma ihtimaliniz vardır. Kendinize ait olan ev, araba veya dükkan gibi mal varlıklarını teminat olarak gösterebilirsiniz. Bunun yanında finansal geçmişi iyi olan bir kefil bularak bu şekilde istediğiniz gibi limit durumunu arttırabilme şansınızda vardır.

Yorum yapın