Kredi Kartı Ekstresi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kredi Kartı Ekstresi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bankalararası Kart Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre şu anda ülkemizde 57 milyonu gecik kredi kartı bulunuyor. Yani bu durum yaşlısından gencine, öğrencisinden çalışanına kadar çok geniş bir kesimin kredi kartı sahibi olduğunu ortaya çıkarıyor. Kredi kartlarıyla yapılan bu harcamalar, hesap kesim tarihinden sonraki zamanda bankalar tarafından ekstrede bildiriliyor.

Kredi kartı ekstreleri, kullandığınız kredi kartıyla ilgili tüm verileri detaylı bir şekilde gösteren dokümandır. Bu sayede aylık olarak yapmış olduğunuz tüm harcamaları daha yakından görebilme şansı yakalamış olursunuz. Aylık kapsamlı borç verilerinin yanında, eğer varsa geçmiş döneme ait borçlar ve asgari ödeme tutarı da bu ekstrede sizlere bildirilecektir.

Kredi Kartı Ekstresi Ne Zaman Kesinleşir?

Kart ekstresi, son ödeme tarihinden 10 gün önce kesiliyor. Hesap kesim günü tatilse, o zaman aylık olarak planlanan hesap kesim tarihi tatilin son günü yapılır. Aslında bu durum kullanıcıların isteğine göre şekillenir. Hesap tarihinizde bir değişikliği meydana getirebilmek için banka ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

Hesap özeti, her ay kesim tarihinden sonra ve buna ek olarak son ödeme tarihinden önce sizin tarafınıza iletilmiş olur. Bunun yanında ödemelerinizi yönetmek için, kredi kartı ekstresini beklemenize gerek yoktur. Aynı zamanda bazı yöntemleri kullanarak dönem için veya geçmiş borçların tümünü öğrenebilme gibi bir şansınız vardır. Bu alanda kullanmanız gereken yöntemler ise, mobil uygulama, telefon, internet veya banka şubesidir. Her yöntem üzerinden kredi kartınıza ait olan tüm borçların güncel borç durumunu öğrenebilirsiniz.

Kredi Kart Ekstresi Nereye Geliyor?

Hesap kesim tarihinden hemen sonra kredi kartı ekstreniz sizin tarafınıza iletilmiş oluyor. Bankaların bu alanda genel olarak kullandığı bazı yöntemler vardır. Bunlar ise e-posta veya SMS yöntemidir. Herhangi bir soruna bağlı olarak kart ekstreniz eğer tarafınıza iletilmezse, o zaman bankaya danışarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Kredi kartınıza ait olan dökümü, bankanın kendi şubelerinden alabileceğiniz gibi aynı zamanda bankamatikler, telefon bankacılığı veya mobil uygulama üzerinden de alabilirsiniz. Aynı zamanda bankanıza kredi kartı ekstrenizi alabilmek için, bu yollardan birini tercih ettiğinizi de bu şekilde duyurabilirsiniz.

Ek Kart Ekstresi

Ek kart ekstresi bunun yanında kullanıcıların en çok merak ettiği diğer konulardan biri. Özellikle ek kart ekstresine dair vatandaşın aklında soru işareti oluşabiliyor. Ek kartınız için ekstre durumu ise, tamamen size bağlı olan konulardan biridir. Yani eğer ek kartınız için bir ekstre talep ederseniz, ayrı bir şekilde bu ekstre tarafınıza gönderilir. Eğer bankaya bu tarz bir talepte bulunmazsanız, asıl kartınıza bağlı olduğu için herhangi bir ek belge olmadan tarafınıza gönderilmiş olacaktır. Ek kart ekstrenizi de, tıpkı diğer asıl kartta olduğu gibi e-posta veya basılı yöntem üzerinden alabilirsiniz. Bu şekilde bu konununda takibini tam olarak üstlenmiş olursunuz.

Yorum yapın