Konut Kredisinde İstenen Belgeler

Konut Kredisinde İstenen Belgeler

İnsanların en temel ihtiyaçlarından biri barınma ihtiyacıdır. Toplum genelinin de hayalinde hep başlarını sokabilecekleri bir ev sahibi olmak var. Ancak günümüzde insanların büyük bir bölümünün mevcut gelirleriyle ev sahibi olmaları çok zor ihtimallere dayanıyor. Bu yüzden de çok büyük kesimler ev almak için bankalara konut kredisi başvurularında bulunuyorlar. Bankalar da ev sahibi olmak isteyen birçok müşterisine çok çeşitli seçeneklerle konut kredisi veriyor. Peki, bankalar bu konut kredilerine başvuru yapmak isteyen müşterilerinden hani belgeleri istiyorlar? Hangi şartlarda konut kredisi sağlıyorlar?

Öncelikle bankaların isteyeceği belge başvuru formu. Bankaya giden müşterinin öncelikle bankada mevcut olan kredi başvuru formunu doğru ve eksiksiz bilgiler ile doldurması gerekmekte. Her türlü resmi işlemde kullanılan nüfus cüzdanını fotokopisini de başvuruda sunmak gerekiyor. Bankaların müşterilerinden istediği en önemli belge gelir belgesi. Zaten gelir belgesi hangi amaçla alınacak olursa olsun her türlü kredi için olmazsa olmazlardan. Bankalar kredi verirken çok titiz çalışma gösterdiklerinden gelir beyanını asla sözlü olarak kabul etmezler. Yazılı bir gelir beyanı istenir. Bu gelir durumu belgesi, kredi onay sürecinde en etkili olan belgedir.

Eğer konut kredisi başvurusunu yapacak olan bir serbest meslek mensubu ise bağlı bulunduğu meslek kuruluşundan o kuruluşun üyesi olduğuna dair bir üyelik belgesi temin edip başvuru dosyasına bunu eklemesi gerekir. Bir diğer ek durum ise müşterinin tüzel kişi olmasıdır. Yani tüzel bir kişilik adına konut kredisi başvurusunda bulunulacaksa banka müşterisinin ortağı olan kişilerden ortağı olunan şirkete ait ortaklar arasındaki ana sözleşmenin yayımlandığı ticaret sicil gazetesinin fotokopisi de isteniyor. Bankalar müşterilerinin durumlarına göre bu şekilde istenen belgede değişiklik yapabiliyor. Örneğin kredi başvurusunda bulunacak müşteri emekli ise maaş cüzdanı fotokopisi de istenebilir.

Diğer Gerekli Belgeler

Bankalarda konut kredileri de satın alınacak konutun durumuna göre çeşitlilik gösteriyor. Örneğin satın alınacak konut inşaat halindeyse farklı bir kredi tipi uygulanıyor. Ortak konut kredisi, transfer konut kredisi gibi çeşitli kategorilere ayrılıyor. Kredi tipindeki bu çeşitlilik, istenen belgelerde de çeşitliliğe neden oluyor haliyle.İnşaat tamamlama konut kredisi kapsamında inşaat halindeki konutun belirli bir seviyeye kadar tamamlanmış olduğuna dair bir belge isteniyor. Bunun nedeni kredi verirken bankanın müşteriye güven duymak istemesi. Bu asgari tamamlanma aşaması bankadan bankaya değişiklik gösteriyor. Örneğin Ziraat Bankası bu asgari inşaat seviyesini %70 olarak belirlemiş durumda.Eğer konut inşaatı tamamlanmış haldeyse istenen belge tapu belgesi. Yani satın alınmak istenen ya da satın alınmış konutun tapu belgesinin fotokopisini de başvuru dosyası içine iliştirmek gerekiyor. Bazı bankalar, mevzubahis konutun kira geliri mevcutsa kira kontratının fotokopisini de istiyor.Bankalar tarafından konut kredisi için istenen belgeler bu şekilde. Bunların dışında bankalar ek olarak belge talep etme hakkına sahiptir. Kredi başvurusu yapılacak banka şubesi müşteriden ek belgeler isteyebilir.

Yorum yapın