Kadınlar İçin İş Kurma Kredisi

Kadınlar İçin İş Kurma Kredisi

Çalışmayan ev hanımlarına iş hayatına atılmaları için günümüzde daha fazla fırsat sunulmuş durumdadır. Bu bağlamda KOSGEB tarafından yüksek tutarlarda iş kurma kredisi almak artık mümkün olacaktır. 50 bin TL oranına ulaşan bu kredi türü sayesinde ev hanımları artık hayalinde yer etmiş olan işi hayata geçirebilirler. Bu kredi yardımıyla birlikte aşçılık, kafe işleri, pastane, kuaför gibi pek çok alanda kendilerini göstermeye başlayabilirler. Bu şekilde devlet her daim kadınların iyi yerlere gelebilmesi adına çalışmalara devam etmiştir. Bu nedenle özel sektör ile birlikte hareket eden devlet, kadınlarında aynı şekilde kendi işlerini kurabilmelerine fırsat tanıyor. Bu kredi imkanı üzerinden iş yeri açmayı düşünenler ancak biraz daha geniş bir iş isteyen kadınlar 100 bin TL’ye kadar kredi alma hakkına sahip oluyor. Bu tarz yardımlar yapıldığından dolayı kadınların bu alanda ilgisini çekmeye devam etmiş bir kampanya olmuştur. Özellikle kendi işini kurmayı düşünen çoğu kadın genel olarak tercihini bu alandan yana kullanmaya devam etmektedir. Bu ilgiyi gören devlet ise, kadınların daha fazla iş hayatına girmeleri için yapılmış olan bu desteği %70 oranından %80 oranına çıkarmıştır.

Ev Hanımlarına Kredi

Geçmiş dönemlerde devlet ev ortamında işlerini yapmak isteyen kadınlar için çeşitli imkanlar ortaya çıkarmıştı. Özellikle örgü, boncuk, süs işleri gibi ev ortamında yapılan işler için kadınlara mikro kredi desteği sağlanmış durumdaydı. Günümüzde ise işlerini biraz daha büyütmek isteyen kadınlar için iş yeri açma kredisi kapsamında kredi verilmektedir. Bu kapsamda 50 bin TL oranında hibe kredi sağlanmaktadır.

Ev Hanımları İçin Kredi Nasıl Alınır?

Geçmişteki devlet destekli olan krediler vakıflarla sağlanıyordu. Günümüzde iş yeri açmak isteyen kadınlar için bu kredi KOSGEB tarafından sağlanmaktadır. Tabi bu kredileri bazı şartları taşıyan kişilerin alabileceğini belirtmek gerekir. Aşağıdaki şartları taşımayan kişilerin ise bu imkandan yararlanması ne yazık ki mümkün olmayacaktır. Ev hanımlarının kredi alabilmesi için istenen şartlar ise şu şekilde sıralanır:

  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Belli bir projenin sahibi olmak
  • KOSGEB tarafından verilen eğitimleri başarılı bir şekilde bitirmek

Özellikle kadınların devletten destek kredisi alması konusunda biraz daha şanslı olduklarını belirtmek gerekiyor. Yalnız onlar içinde KOSGEB eğitimleri şart olarak tutulmuş durumdadır. Bu eğitimlerin ücretli olduğunun altını çizmek gerekir. Bunun yanında yüksekokul programına bağlı olarak bu tarz bir eğitimi almış olan kişiler içinde bu eğitimi almasına gerek olmayacağını söylememiz gerekir.

Kişilerin KOSGEB kredisini alabilmeleri için bu kursu başarılı bir şekilde tamamlayarak sertifikalarınıda almış olmaları gerekiyor. Özellikle daha sonraki zamanlarda iş yerlerini kurarken bu belgeyi kullanarak yapmış oldukları masrafları belgelendirirlerse bu şekilde program üzerinden masrafların geri alınması mümkün olacaktır. Hanımların kredi alması için şartlar bu şekilde sıralanırken, başvuru yapmak için resmi KOSGEB sitesinin ziyaret edilmesi gerekiyor.

Yorum yapın