Gram Altın Almak Avantajlı mıdır?

Gram Altın Almak Avantajlı mıdır?

Yatırımcılar için ek avantajlar sunan seçenekler arasında gram altında vardır. Altın aslında son zamanlarda eskiye nazaran değer kaybediyor gibi gözükse de, pek çok yatırım uzmanı altının gelecekte daha çok kazandıracağı konusunda hemfikir. Zaten altının uzun zamandan beri en popüler yatırım araçlarında bulunması, yatırım uzmanlarını haklı çıkaran konulardan biridir. Genelde insanlar altındaki tercihini ziynet veya çeyrek altından yana kullanıyor. Peki gram altının kendi içinde ne tarz avantajları var? İşte gram altını tercih etmeniz için çok sağlam nedenler:

İşçilik Maliyeti Yoktur

İlk olarak belirtmemiz gerekir ki, ziynet altınlarda işçilik maliyetinin olması söz konusudur. Ziynet altın alım satış işlemlerinde bu işçilik farkından dolayı zarara uğrayabilirsiniz. Üstelik normalde ödeyeceğiniz tutarlardan daha fazla ödemeniz mümkün bir hale gelecektir. Fakat gram altınlarda bu tarz bir olumsuzluk söz konusu değildir. Bundan dolayı altın alıp satarken, ziynet altın çeşitlerine göre biraz daha rahat edebiliriniz. Bu da gram altının en büyük avantajları arasında gösteriliyor.

Yeni veya Eski Farkı Yok

Bunun dışında gram altını daha önemli bir hale getiren başka konularda bulunuyor. Özellikle yeni veya eski farkına sahip olmaması, yatırımın daha avantajlı bir şekilde oluşturulmasına yardımcı oluyor. Tarihine bakılmaksızın gram altınların tümü yüksek tutarlar üzerinden bozdurulabiliyor. Uzun zamanlı yatırımlar için, ziynet altınlara yönelmek yerine gram altınlar daha mantıklı bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Daha Uygun Fiyatlı

Şu anda ziynet altın almak isterseniz, çeyrek altının piyasa fiyatı kadar ödeme yapmak durumunda kalırsınız. Gram altında ise bu olumsuzluk söz konusu kesinlikle değildir. Şu anda cebinizde sadece 78 lira bile olsa, bununla gram altın alabilmeniz mümkün oluyor. 1 gram altın alabilmek için, bunun iki katı kadar ödeme yapmanız yeterli olacak. Özellikle ihtiyaca bağlı olarak, gram altın için hesaplama yapmaya başlayabilir ve daha uygun bir alışverişin sonlanmasını sağlayabilirsiniz. Yani yatırımcılara her açıdan gram altın daha avantajlı bir yol gibi gözüküyor.

Konuyu özetlemek gerekirse, gram altının ziynet altın türüne göre daha iyi bir tercih olacağı kesin gibi gözüküyor. Gram altın tercih eden bir kişi;

  • İşçilik maliyeti ödemiyor,
  • Eski veya yeni tarihli olduğundan dolayı ekstra ücret ödemiyor,
  • İstediği kadar altın alabiliyor.

Ancak altının bir takı olarak kullanılma durumu işin rengini değiştiren konulardan biri oluyor. Eğer alınacak olan altın bir takı eşyası olarak kullanılacaksa, o zaman yatırım uzmanları bu konuya da epey dikkat edilmesi gerektiğini tavsiye ediyor. Özellikle işçilik maliyetine dikkat edilmesi ileride daha iyi imkanlar aracılığıyla altını satmanıza yardımcı olur. Beyaz veya sarı altının değer açısından herhangi bir sorun taşımadığını da belirtmek gerekiyor. Bazı kişiler iki altın türü arasında bir fark olduğunu sansa da, durum aslında tam olarak bu şekilde değildir.

Yorum yapın