Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

Ülkemizdeki hayat şartları, özellikle esnafların herkesten daha çok zorlanmasına neden olan şeyler arasındadır. Bu tarz olumsuz durumlarda ise, bankalar esnaflara yönelik esnaf kredisi kapsamında kredi desteği vermeyi sürdürüyor. Bu şartlardan yararlanabilmek adına, bankaların istemiş olduğu bazı şartlara uyum sağlamanız gerekiyor. Esnaf kredisi için başvuruda bulunduğunuzda ise, esnafların kendi alanlarına yönelik bazı gerekli belgeler istenir. Kişilerde bu belgelerin tüm hazırlıklarını bitirerek, bu şekilde kredi almak için tam olarak hazır olmuş olurlar. Aynı zamanda bu belgeler sayesinde, bankalara esnafın ödeme gücüde tam olarak ispatlanmış olur.

Esnaf Kredisi İçin İstenen Belgeler

  • Kimlik belgesi
  • Vergi levhası
  • Ticari durumu gösteren diğer tüm evraklar

Anonim ve Limited Şirketleri İçin

  • İmza sirküleri
  • İşyeri vergi levhası
  • Ticaret sicil gazetesi
  • İşyeri ortakları için kimlik belgeleri

Esnaf kredisi için lazım olan tüm belgeler yukarıdaki gibi olurken, eğer kişiler bankadan kredi için onay almışsa bu belgelerin eksiksiz olarak hazırlanmaya başlanması gerekir. Bunun yanında esnaf kredisi için, bazı bankaların istemiş olduğu ek belgelerinde olduğunu belirtmek gerekiyor. Bunlar arasında ise 3 aylık mizan ve ara bilanço, özellikle son döneme ait olan kar ve zarar oranları bankaların istediği diğer belgeler arasında bulunuyor. Eğer gerekli görülürse, kişilerden bu belgelerinde eksiksiz olarak getirilmesi istenir.

Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

Yeni işyeri açmayı düşünen veya işyerlerini daha çok büyütmek isteyen kişiler, ilgili durumları göz önüne alarak esnaf kredisi almayı başarabilirler. Özellikle bu alanda ilk bakılan konulardan biri kredi notu ve mali bilanço durumudur. Yeni esnaflarda ise kredi notu daha büyük bir önem kaplıyor. Aynı zamanda esnafların gelir ve gider durumlarıda bankalar tarafından incelenmeye alınan şeyler arasındadır. Bu ikisinin arasında bir dengenin bulunması ve kişilerin almış olduğu krediyi ödeyebilme gücünün bulunması gerekir. Bu özellikleri sağlayan kişilere yönelik oldukça avantajlı bir sistemin ortaya çıkması mümkün olur. Bu sayede esnaflara sunulan bu avantajlı seçeneklerle birlikte daha kolay bir şekilde işin büyütülmesi veya yeni işin açılması sağlanabilir. Kişiler esnaf kredisi konusuna sıcak bakıyorsa ve bunun için başvuru yapmaya karar vermişse, şube üzerinden başvurularını gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Böylelikle bütün işlemlerin olduğundan daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde sürmesi sağlanır. Öte yandan kişiler kredi taleplerine yönelik bir cevap almak isterlerse, SMS kanalı üzerinden de bankaya ulaşabilirler. Bu durumda kredi almak için düşünülen bankanın mesaj hattı kullanılmak durumundadır. Kullanıcıların Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numarasıyla birlikte bankanın kendi SMS hattını kullanarak, sorguyu gerçekleştirebilirler. Bu adımdan sonra başvuruda bulunan kişinin kredi alıp alamayacağına dair kesin bir bilgi gelecektir. Genel olarak en az 5 dakikalık süreç içinde, kredi talebinize dair bir cevap alabilirsiniz. Eğer kredi talebiniz için olumlu bulunursanız o zaman doğrudan bankaya gitmeniz gerekir.

Yorum yapın