Çocuklar İçin Bireysel Emeklilik

Çocuklar İçin Bireysel Emeklilik

Çocuklar İçin Bireysel Emeklilik

Çocuklarımız her şeyimizdir. Onların güzel yetişmeleri, sağlıklı büyümeleri, iyi bir eğitim almaları ve hayata güvenli başlamaları en büyük dileğimizdir. Büyük umutlarla çocuk sahibi olunuyor ve onların gözünün içine bakılıyor. Ama herşey maddi imkanlarla sınırlı. Herşeye rağmen ileriye dönük birikim yapmak, onların geleceği için tasarruf etmek, her anne babanın isteğidir. Ancak konu tasarruf olunca, hele sistemli bir tasarruf yoluna gidilmezse ihmaller de kaçınılmaz olur. Bugün bir ihtiyaç ön plana çıkar ve bir kenara üç kuruş koymak sıkıntı verebilir. Sistem olmayınca, insanlar kolaya kaçarlar ve kendilerini zora sokmak istemezler. Oysa hem o ihtiyacın giderilmesi hem de bir kenara bir miktar ayrılması belki de o kadar imkansız değildir.

İşte bireysel emeklilik sistemi bu düzenin kurulmasına imkan veren, uzun soluklu ve gerçekten tasarruf edenin yanında olan bir sistemdir. Ama daha da önemlisi katılımcıların yatırdıkları katkı paylarının yüzde 25 oranında bir miktarını da devlet katımcı adına vermektedir.

Şimdi böylesine güçlü ve getirisi büyük bir tasarruf sisteminden yararlanmanın bir yolu da çocuklar için bireysel emeklilik sistemine girmektir. Çocuklar için emeklilik oldukça uzak bir tarih olmasına rağmen bu sisteme girmenin asıl yararı çocukların üniversite öğrenimlerinin başlayacağı bir dönemde ciddi bir birikim tutarının hazır olmasıdır.

cocuklar-icin-bireysel-emeklilik

Bireysel emeklilik sistemi, elbette çalışan insanların ikinci bir emeklilik geliri sağlamalarına ve emeklilik dönemlerinde rahat etmelerine olanak tanıyan bir sistemdir. Asıl amacı budur ancak neticede sistem bir tasarruf sistemidir. Gerçi sistemden erken ayrılmanın bazı olumsuz yönleri olsa da elde edilen tasarrufun boyutu küçümsenecek boyutta olmayacaktır.

Çocuklar için başlatılan bireysel emeklilik sisteminde, örneğin on yıl katkı payı ödendikten sonra diyelim ki çocuk 18 yaşına geldi. Bu tarihte çocuk artık reşit olduğundan, istiyorsa bu sistemde tasarruf etmeye devam eder ve 56 yaşına geldiğinde, gerçekten ciddi anlamda ikinci bir emeklilik hakkı elde edilmiş olur.

Ancak yapılan birikimler, çocuğun örneğin eğitim giderleri için harcanmak istenirse, bu durumda sistemden erken çıkmak istendiği için farklı uygulamalar olacaktır. Şimdi bu uygulamalara farklı açılardan bakalım.

Önce devlet katkı paylarının durumu ne olacak? Bireysel emeklilik sisteminde eğer 3 yıl doldurulmamış ise, ne devlet katkı payları ne ne de bunun getirileri ödenir. Sistemde 3 yıl doldurulmuş ancak 6 yıl daha doldurulmamış ise bu durumda devlet katkı payının ve getirilerinin yüzde 15’i ödenir. Sistemde 6 yıl doldurulmuş ancak henüz 10 yıl doldurulmadan çıkılıyorsa bu durumda devlet katkı payının ve getirilerinin yüzde 35’i ödenir. Ama sitemde 10 yıl kalınmışsa, bu durumda da devlet katkı payının ve getirilerinin yüzde 60’ı ödenir. Devlet katkı payının ve getirilerinin tamamına hak kazanmış olmak için, ya sistemde emeklilik hakkı kazanılmış olmalıdır ya da katılımcı ölüm veya sakat kalma gibi bir zorunluluktan dolayı sistemden ayrılmış olmalıdır.

Peki getiriler üzerinden yapılacak stopajlar nasıl olacak? Burada da yine katılımcının sistemde kalış süresine bakılıyor. Henüz 10 yıl doldurulmadan sistemden çıkılıyorsa, toplam getiri miktarı üzerinden yüzde 15 vergi kesilir. Ama sistemde 10 yıl kalınmışsa, toplam getiri miktarı üzerinden yüzde 10 vergi kesilir.

Bir de ertelenmiş giriş aidatları konusu var. Bu ertelenen giriş aidatları da katılımcının sistemden erken ayrılma süresine bağlı olarak farklı oranlarda talep edilir. Sistemde 3 yıl doldurulmadan çıkılıyorsa, sözleşme teklifinin imzalandığı tarihte geçerli aylık brüt asgari ücretin en fazla yüzde 75’i talep edilir. Sistemde 6 yıl doldurmadan çıkılıyorsa en fazla yüzde 50 ve 10 yılı doldurmadan çıkılıyorsa en fazla yüzde 25’i talep edilir. Ancak sistemde 10 yıl kalınmışsa, bu durumda artık ertelenmiş şekildeki giriş aidatı talep edilmez.

Çocuklar içinde bireysel emeklilik konusunda daha fazla bilgi almak için, bireyselemeklilikbes.com web sitesinin deneyimli yöneticilerine ve çalışanlarına başvurabilirsiniz.

Incoming search terms:

- bireyselemeklilikbes.com

Yorum yapın