Birikimleri Arttırmak İçin Ne Yapmalı?

Birikimleri Arttırmak İçin Ne Yapmalı?

İnsanlar için kişisel birikimin artması önemli bir konudur. Bu amaçla pek çok çalışmanın içinde olabilirler. Bazen gündelik var olan giderler nedeniyle birikimi arttırmak zor bir konu olarak görülebilir. Tabi mümkün olduğu kadar birikim yapmaya başlamak hayatın her anında size yardımcı olacaktır. Özellikle iş kaybı yaşanan zamanlarda bu şekilde ekonomik destek bulabilir ve zor zamanlardan daha rahat bir şekilde çıkmayı başarabilirsiniz. Peki bunu başarmak için nelere dikkat etmek gerekiyor? Cevabı yazımızda…

Birikim Hesabı

İlk olarak bu konuda atmanız gereken adım birikim hesabı açmaktır. Bu adıma dikkat ettiğiniz takdirde birikim yapmak sizin için biraz daha kolay bir durum haline gelmiş olacaktır. Bu amaçla seçmiş olduğunuz banka üzerinden kendiniz için bir birikim hesabı açarak birikim yapmaya başlayabilirsiniz. Birikim hesabına aylık olarak belirli bir tutar ayırmanız bu alanda iyi sonuçlar görmenize neden olacaktır. Bu paranın sizin veya ailenizin tarafından harcanmamasına dikkat etmelisiniz.

Otomatik Çekim

Özellikle birikim yapmayı aklınıza koymuş durumdaysanız otomatik ödeme talimatlarıyla ilgili bilgi edinmenizde fayda var. Bu hizmetten yararlanan pek çok insan birikim yapmayı biraz daha kolay bir hale getirmiştir. Yorulmadan veya herhangi bir çaba harcamaya gerek kalmadan her ay bu kişilerin hesabından otomatik olarak çekim yapılır. Bankalarda vadesiz hesaplarınızda bu tarz bir işlemi sunmaya devam etmektedir. Bu alanda başarılı bir sonuç görebilmek adına aylık sahip olduğunuz gelirin %10’luk kısmı ayırmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Harcamaları Mutlaka Azaltın

Birikimi başarılı bir hale getirebilmek adına harcamaları mutlaka azaltmaya bakmalısınız. Aksi halde bu amacınız hiçbir zaman yerine gelmeyecektir. Özellikle kredi kartı veya diğer ek harcamaları düşürerek bu şekilde başarılı bir sonuç almaya başlayabilirsiniz. Yeni bir iş düşünüyorsanız önceliği sağlık sigortası ve emeklilik sigortası olan işlerden yana kullanmalısınız. Bunun yanında iş hayatında sizin çok işinize yarayacak olan ulaşım ve yemek gibi masraflarında karşılanması iyi olacaktır. Bu sayede biraz daha maddi anlamda rahata ermiş olursunuz.

Faiz Oranlarını Mutlaka Takip Edin

Faiz oranlarını güncel bir şekilde takip etmeniz iyi olacaktır. Birikimden maksimum bir verim elde edebilmek adına paranızın faiz alması gerekir. Aynı şekilde eğer şuanki birikim hesabınızın faiz almadığını görüyorsanız, tercihinizi farklı hesaplardan yana kullanmaya başlayabilirsiniz. Genel bir piyasa araştırması yaparak sizin için en uygun olacak seçeneği belirlemeniz doğru olacaktır.

Artan Paranızı Saklayın

Birikimi başarılı bir hale getirebilmek için mutlaka artan paranızı saklamanız gerekir. İkramiye, vergi iadeleri gibi pek çok ekstra para ortaya çıkacaktır. Bunları biriktirmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde birikim hesabınız her geçen gün daha çok büyümeye başlayacaktır. Tabi başarılı olabilmek adına belirli bir hedefe sahip olmanız çok önemlidir. Aksi halde hedefiniz olmadığı için birikim yapmakta biraz daha zorlanabilirsiniz.

Yorum yapın