Bireysel Emeklilik’te Yönetim Gider Kesintisi

Bireysel Emeklilik’te Yönetim Gider Kesintisi

Bireysel Emeklilik’te Yönetim Gider Kesintisi

Bireysel emeklilik sistemine girerken herkes, ilk anda, yatırılan katkı paylarının tamamının yatırıma yönlendirildiğini düşünür. Oysa durum böyle değildir. Sonuç olarak bireysel emeklilik şirketleri en basit anlamı ile bir ticaret yapıyorlar. Ticaret yapılırken de şirketlerin yaptıkları masrafların veya verdiği hizmetlerin karşılığını almak istemeleri çok doğaldır. Böyle düşününce bireysel emeklilik şirketleri de bu şekilde katılımcılardan hizmetlerinin karşılığı olarak bir ücret talep etmektedirler.

Emeklilik Gözetim Merkezi internet sistesinde, yönetim gider kesintileri konusunda, bireysel emeklilik şirketlerinin, katılımcıların bireysel emeklilik hesabına yatırdıkları katkı payları üzerinden en fazla yüzde iki oranında yönetim gider kesintisi yapabileceği açıklanmıştır.

Ayrıca bireysel emeklilik şirketleri, hem katılımcılara sisteme girerken sunduğu teklif formunda, hem de sözleşme onaylandıktan ve yürürlüğe girdikten sonra hazırlanan bireysel emeklilik sözleşmesinde, bu sözleşme ile ilgili olarak, yapılacak diğer kesintilerle birlikte, ne kadar yönetim gideri kesintisi yapılacağı bilgisini vermek zorundadırlar.

yönetim gider kesintisi

Bu arada bireysel emeklilik şirketleri, yasal olarak, bireysel emeklilik hesaplarından yapılacak giriş aidatları dahil her türlü kesintiyi, yapacakları reklam ve ilanlarda da açık olarak belirtmek zorundadırlar.

2013 yılı Ocak başında yürürlüğe giren bu yeni uygulama öncesinde, bireysel emeklilik sisteminde yönetim gider kesintisi en fazla yüzde 8 olarak yapılıyordu. Bu oranın bu kadar düşürülmesi muhakkak ki sistemi özendirme çalışmalarının bir parçasıdır.

Bireysel emeklilik sisteminde yapılan giriş aidatı, fon yönetim kesintisi ve ara verme kesintisi gibi diğer kesintilerle birlikte yönetim gider kesintisi oranlarına ve buna ilişkin esas ve usullere, Sermaye Piyasası Kurulu’nun uygunluk görüşü alınarak Hazine Müsteşarlığı tarafından karar verilmektedir.

Bireysel emeklilik sisteminde yönetim gider kesintisi hakkında daha fazla bilgi almak için, bireyselemeklilikbes.com web sitesinin deneyimli yöneticilerine ve çalışanlarına başvurabilirsiniz.

Yorum yapın