Bireysel Emeklilik Hakkında Bilgi

Bireysel Emeklilik Hakkında Bilgi

Bireysel Emeklilik Hakkında Bilgi

Bireysel Emeklilik Hakkında Bilgi: Devletin, Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile çalışanlara sağladığı bir emeklilik sistemi zaten var. Ancak bu sistemin çeşitli nedenlerle aksadığı da bir gerçek. Ayrıca Devletin gücü de bir yere kadar. Oysa bugün çalışıyorken ve belirli bir yaşam satndardını yakalamışken, emekli olunduğunda bugünü aramak da var. İşte bireysel emeklilik sistemi ve bireysel emeklilik şirketleri bu endişeleri ortadan kaldırmak için kurulmuştur.

Aslında kurulan sistem devletin sunduğu mevcut sisteme bir alternatif değildir. O zaten olmaya devam edecektir. Bireysel emeklilik sistemi sadece mevcut sistemi tamamlayıcı nitelikte olacaktır. Böyle olunca da zorlayıcı bir yönü yoktur. İsteyenler bireysel emeklilik şirketlerinden birine gidecek ve sisteme dahil olacaktır.

Bireysel emeklilik hakkında bilgi denildiğinde, insanların kafasında hala, bireysel emeklilik ne demek, sorusu var.

bireysel emeklilik hakkında bilgi

Bireysel emeklilik, tasarruf etmeye dayalı bir sistemdir. Katılımcılar belli bir miktar parayı katılımcı olarak bireysel emeklilik şirketinde açılacak hesaplara yatıracaktır. Bu hesaplara bireysel emeklilik hesabı deniyor. Ancak devlet bu sistemi teşvik etmek amacı ile 2013 Ocak ayından itibaren yatırılan miktarın yüzde 25’i kadar katkı sağlamaktadır. Ancak burada bir üst sınır söz konusudur. Bir yıl içinde devletin yapacağı katkı miktarı, o yıl için tespit edilen yıllık brüt asgari ücret tutarının yüzde 25’ini geçemez.

Ülkemizde bireysel emeklilik sistemi 2001 yılında kurulmuştur. Bireysel emeklilik şirketlerinin çalışmaya başlaması ise 2003 yılında olmuştur. Bu şirketlerin faaliyetleri Hazine Müsteşarlığı tarafından denetlenmektedir. Katılımcıların yatırdığı paralar bu şirketler tarafından, emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilir. Bu fonlar Sermaye Piyasası Kurulu mevzuatı çerçevesinde oluşturulmaktadır.

Bireysel emeklilik hakkında bilgi ; Emeklilik Fonları

Emeklilik fonları, farklı risk ve getiri bileşimlerine sahiptir ve bireysel emeklilik şirketleri en az 3 farklı emeklilik yatırım fonu kurmak zorundadırlar. Bu şekilde katılımcılar kendi risk ve gelir beklentilerine uygun şekilde bu fonlar arasında seçim yaparlar.

Emeklilik fonları içinde kamu borçlanma senetleri gibi sabit getirili veya hisse senedi gibi değişken getirili yatırım araçları vardır. Bireysel emeklilik şirketleri bu emeklilik fonlarını, profesyonel portföy yönetim ilkelerine uygun şekilde yatırıma yönlendirirler.

Bireysel emeklilik sistemine giren kişiler belli koşullarda seçtikleri emeklilik yatırım fonlarında değişiklik yapabilecekleri gibi farklı bireysel emeklilik şirketine de geçebilirler.

Emeklilik yatırım fonunun varlıkları, bireysel emeklilik şirketinin malvarlığından ayrı tutulur. Bu fonlar Sermaye Piyasası Kurulu tarafından uygun görülen Takasbank’ta saklanır. Takasbank menkul kıymetlerin saklanması ve takası ile görevlendirilmiş merkezi bir saklama kuruluşudur ve bireysel emeklilik sisteminin kurulması ile birlikte emeklilik yatırım fonları da burada saklanmaktadır. Takasbank ve bireysel emeklilik hakkında bilgi almanın en güvenilir yollarından biri de Emeklilik Gözetim Merkezinin internet sitesini ziyaret etmektir.

Bireysel emeklilik konusunda son bir bilgi de, yapılan tasarruflardan elde edilecek birikim, katılım paylarının düzenli ödenmesine ve sistemde kalış süresine bağlı olarak hep yükselecektir.

Bireysel Emeklilik Hakkında Bilgi” üzerine 2 yorum

Yorum yapın