Bir Yılda Küçük Birikimler Nasıl Elde Edilir?

Bir Yılda Küçük Birikimler Nasıl Elde Edilir?

Yıl içinde bazı masraf durumları ortaya çıkabilir. Özellikle almak istediğiniz bir mobilyayı satın alma, tatile gitme, eğitim masrafları gibi pek çok duruma karşılık birikiminizin olması iyi olacaktır. İşte bu tarz küçük birikimleri oluşturmak bile bazen insanlar için oldukça zor görünebilir. Hele hele kişi para biriktirme konusunda pek başarılı değilse, bunun sıkıntısını daha uzun süre boyunca görmeye devam edecektir. Aslında bir yıl içinde istediğiniz tutarlara çok rahat bir şekilde ulaşabilme şansınız vardır. Tabi bazı kurallara dikkat ettiğinizde para biriktirmeyi başarılı bir şekilde sürdürebilirsiniz. İşte bu konuda mutlaka dikkat etmeniz gereken o kurallar:

Gereksiz Harcamaları Not Edin

Aklınızda yer etmiş birikimlere ulaşabilmenin en büyük düşmanı gereksiz harcamalardır. Bu tarz harcamalar amacınıza ulaşmayı geciktirirken, sizide motivasyon bakımından zedelemiş olacaktır. Bu nedenle gereksiz şekilde yapmış olduğunuz harcamaların tespitini tam olarak yaparak buna göre hareket etmenizde fayda var. Bu şekilde aylık olarak yaptığınız tüm harcamalardan haberdar olacak ve bu gereksiz harcamaları minimum tutarlara indirmek için daha rahat hareket edeceksiniz.

Tüm Harcamaları Takip Edin

Özellikle kadınlar alışveriş konusunda biraz daha yanlış şekilde davranabiliyor. Alışverişinizi yaparken gerçekten işinize yarayıp yaramadığının sorgulamasını yapmayı öğrenmelisiniz. Zaten daha önceki zamanlarda yeni aldığınız bir çanta varsa, yeni bir çanta almanıza gerek yoktur. Bu tarz önlemler alarak kendi kendinizi bu alanda yönetmeye çalışın. Bir süre sonra bu harcamaların son derece yanlış ve gereksiz olduğunu zaten fark etmiş olacaksınız.

Birikimi Alışkanlık Yapın

Bir yaştan sonra yeni bir özellik kazanmak oldukça zordur. Özellikle para biriktirme özelliği tam olarak gelişmemiş kişiler bu konuda zorluk yaşayabilir. Tabi para biriktirememe bahanesiyle bu amacınızdan vazgeçmeniz bir süre sonra istediğiniz tutarlara ulaşamamanıza neden olacaktır. Bunun yerine uzmanların önerilerine kulak vermeyi deneyebilirsiniz. Uzmanların belirttiği üzere 21 gün boyunca bir konuyu alışkanlık haline getiren kişiler, onu hayatında artık sürekli yapmaya devam edermiş. Yani 21 gün boyunca kenara sadece 10 TL bile koysanız, bu bir süre sonra sürekli yapacağınız bir iş olacaktır. Bu durumun sizde işe yarayıp yaramadığını görmek için 21 gün boyunca uygulamanızı öneririz. Bu sayede yepyeni bir özellik kazanmış olabilirsiniz.

Dışarıdaki Aktiviteler

Dışarıda vakit geçirdiğiniz sırada yapmış olduğunuz en çok harcamalar yemekler üzerine olacaktır. Bir süre sonra yemek için yaptığınız masrafın içinden çıkılamaz boyutlara ulaşması mümkün olabilir. Bu nedenle uzun zaman boyunca edinmiş olduğunuz bu alışkanlığa veda etmeniz gerekiyor. Yemeklerinizi sadece evde yiyebilir bu şekilde paranızın cebinizde kalmasını sağlayabilirsiniz. Eğer yemek yapmayı tam olarak bilmiyorsanız vakit kaybetmeden yemek yapmayı öğrenmek iyi olacaktır. Bu sayede aylık olarak önemli miktardaki parayı kenarda bırakmış olacaksınız. İlk zamanlar sizin için zor bir konu olarak görülsede, ileride harcamaların önemini anlamış olursunuz.

Yorum yapın