Bankaya Kayıtlı Telefon Numarasını Değiştirme

Bankaya Kayıtlı Telefon Numarasını Değiştirme

Bankaya bağlı işlemlerin daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde tamamlanması için, müşterilerden cep telefonu numaraları istenmektedir. Aynı zamanda güvenliğin bir adımını oluşturan bu uygulama sayesinde pek çok hizmet güvence altına alınmış olur. Bundan sonra cep telefonuyla birlikte internet şubesine girebilir veya internet üzerinden daha güvenli bir şekilde alışveriş yapmaya başlayabilirsiniz. Yani bir nevi cep telefonu numarası bankaya ait işlemlerin çoğunu yönetmek için en önemli konulardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Bazen kullanıcıların çoğu hattını kapatma veya numarasını değiştirme gibi durumlar atlatabiliyor. Bu tarz durumlarda en çok ortaya çıkan konu ise bankaya kayıtlı eski numaramı nasıl değiştirebilirim sorusu oluyor. Bu yazımızda günümüzün bankalara dair en büyük problemlerinden birine çözüm sunmaya çalışacağız.

Bankalar üzerinde bu cep telefonu numarası kullanıcı tarafından yeni bir bildirime kadar saklanmaya devam etmektedir. Sim kartın bloke olması durumunda bankanın kullanıcıya gönderdiği mesajlarda haliyle bu hatta ulaşamayacaktır. Bu nedenle bankaya erişimde sorun yaşanırken, hesabınızı yönetmede zorluk yaşayabilirsiniz. Bankalar tarafından kayıt altına alınan bu işlemler sırasında heğer telefon numarasında herhangi bir sorunla karşı karşıya gelinmişse banka tarafından uyaruı mesajı alabilirsiniz. Eğer sim kartınızı değiştirdiyseniz ve artık yeni bir numara kullanmaya devam ediyorsanız, bunu mutlaka bankaya bildirmek zorundasınız. Aksi halde yukarıda belirtilen durumlar yaşanmaya devam ederken hiçbir şekilde bankaya erişim sağlayamayacaksınız.

Kayıtlı Numarayı Değiştirme

Günümüzde bankadaki eski kayıtlı numarayı değiştirmek için mutlaka bankaya doğrudan baivurmanız gerekir. Zira bu numaranın değiştirilmesi ancak sizin imzanızla birlikte yapılabilen bir işlemdir. Bu şekilde numarayı değiştiren kişinin hesap sahibi olduğuda onaylanmış olur.

Cep telefonu çalıntı gibi durumlarda vakit kaybetmeden bu durumu bankaya bildirmeniz gerekiyor. Zira bu adımdan sonra hesap bilgileriniz kötü niyetli kişilerin eline geçebilir. Bu nedenle elinizi biraz çabuk tutarak belki de bankacılık işlemlerindeki en önemli konulardan biri olan cep telefonu numarası işlemlerini tamamlamalısınız. Zira internet alışverişleri yapıldığında bunlar 3d güvenlik sistemi kapsamında cep telefonunuza gönderilir. Eğer telefona gönderilen bu şifre kullanıcı tarafından onaylanırsa internet alışverişi gerçekleştirilmiş olacaktır.

Bunun yanında şuanda cep telefonu numarasınız başkaysa ve bankaya kayıtlı olan numaranız bloke olduysa bir zararı olmaz düşüncesiyle eski numarayı değiştirmeyi ihmal etmemelisiniz. Zira GSM şirketleri bir süre bekletilen blokeli numaraları başka kişilerin kullanımına açabiliyor. Yani daha önceki zamanlarda bloke olmuş numaranız başka bir kişi tarafından kullanılmaya başlayabilir. Tabi bloke olmuş hattınızın numarasını kullanan bir kişiye, banka bilgileriniz gönderilmeyecektir. Ama yinede bu önemli konuya hemen önlem alarak fazla bekletmeden çözmenizde fayda var. Bu sayede ortaya çıkacak güvenlik sorunlarına karşı en iyi önlemi alarak içiniz daha rahat bir şekilde bankacılık işlemlerini gerçekleştirmiş olursunuz. Aynı zamanda hesabınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yorum yapın